ZKS Olimpia Elbląg - Junior Mlodszy - strona nieoficjalna

Strona klubowa
Herb

Zegar

Wyniki

Ostatnia kolejka 5
MMKS CONCORDIA Elbląg 3:0 DKS Dobre Miasto
SKS Szczytno 2:3 AP Ostróda
BKS TĘCZA Biskupiec UKS RONA 03 Ełk
MKS KACZKAN HURAGAN Morąg 1:1 KS FINISHPARKIET Nowe Miasto Lubaskie
MKS Ełk STOMIL Olsztyn SA
GKS LZS Wikielec KKS WARMIA Olsztyn
UKS NAKI I Olsztyn ZKS OLIMPIA Elbląg

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 6
DKS Dobre Miasto - UKS NAKI I Olsztyn
UKS RONA 03 Ełk - KKS WARMIA Olsztyn
AP Ostróda - GKS LZS Wikielec
KS FINISHPARKIET Nowe Miasto Lubaskie - MKS Ełk
BKS TĘCZA Biskupiec - MMKS CONCORDIA Elbląg
STOMIL Olsztyn SA - SKS Szczytno
ZKS OLIMPIA Elbląg - MKS KACZKAN HURAGAN Morąg

Ostatnie spotkanie

ZKS OLIMPIA ElblągMMKS CONCORDIA Elbląg
ZKS OLIMPIA Elbląg 1:1 MMKS CONCORDIA Elbląg
2016-09-14, 17:00:00
     

Statystyki drużyny

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

PORADNIK MŁODEGO PIŁKARZA

Trening indywidualny

Młody piłkarz chcący osiągnąć sukces w sporcie musi ciężko trenować i wierzyć w swoje możliwości. Trzeba jednak pamiętać, że nic nie przychodzi łatwo, a najwyższe umiejętności piłkarskie nie są zdobywane tylko na treningu klubowym z własną drużyną. Mając za cel wspięcie się na szczyt tej i każdej innej dyscypliny sportu powinniśmy dodatkowo dać coś od siebie, by cieszyć się jeszcze większą przyjemnością z gry i postępami we własnym rozwoju. Dlatego ważną sprawą jest indywidualne podnoszenie na wyższy poziom swoich umiejętności. Nie raz były poruszane w mediach tematy najlepszych piłkarzy, którzy opowiadali o swoich początkach kariery grając na trzepaku przed blokiem ćwicząc ze swoim psem, któremu teraz zawdzięczają swoje umiejętności dryblerskie. Takie historie tylko, pokazują, że indywidualne dbanie o swój rozwój jest ważnym elementem w dążeniu do spełnienia własnych marzeń.

Jeżeli chodzi o trening indywidualny to kojarzy nam się to z piłką i doskonaleniem umiejętności na pobliskim boisku czy przed domem. Jest to pierwszy element, który powinien być podstawą do poprawy swojej techniki piłkarskiej. Będąc sam na sam z piłką oraz boiskiem jesteśmy w stanie poprawić i nauczyć się znacznie więcej niż na normalnym treningu. Nikt nie przeszkadza nam w wykonywaniu ćwiczeń, które planujemy sami wiedząc, co jest nam potrzebne, nie jesteśmy często ograniczeni czasem wykonania, dzięki czemu możemy na naukę konkretnego elementu przeznaczyć kilkakrotnie więcej powtórzeń w stosunku do treningu w klubie. Jak ćwiczyć indywidualnie możemy w dzisiejszych czasach z łatwością dowiedzieć się z Internetu na różnych filmikach czy forach internetowych gdzie znajduje się wiele przykładów treningu poszczególnych elementów piłkarskich. Należy tylko pamiętać o porządnej rozgrzewce przed każdym treningiem by nie nabawić się kontuzji.

Trening indywidualny to także wykonywanie ćwiczeń w domu. Wstając rano można przed poranną toaletą zrobić kilka pompek, ćwiczeń na mięśnie brzucha, grzbietu czy wykonanie paru przysiadów. Regularne wykonywanie niewielkiej ilości takich ćwiczeń codziennie rano i wieczorem na pewno przyczyni się do wzmocnienia mięśni, które staną się też mniej podatne na kontuzje. Poranne ćwiczenia pozytywnie wpłyną również na pobudzenie się po zakończonym śnie i przegonią poranne zamotanie.

Domowy trening indywidualny to także oglądanie meczów w telewizji oraz nowych ćwiczeń i sztuczek piłkarskich w Internecie. Do tego także można zaliczyć spożywanie o odpowiedniej porze dnia zdrowych posiłków, przez co trenujemy naszą silną wolę i samodyscyplinę, ale czego nie robi się dla własnego rozwoju.

Ważnym elementem w treningu indywidualnym jest też trening mentalny. Każdy młody piłkarz powinien myśleć w wolnej chwili, na przykład przed pójściem spać o swojej postawie na boisku, zasadach działania podczas gry czy reakcjach na meczowe wydarzenia. Odtwarzanie w myślach sytuacji podczas gry i wyobrażanie sobie własnych pozytywnych rozwiązań oraz zachowań dobrze wpływa na naszą pewność przed meczem, a co za tym idzie pogłębia wiarę w nasze możliwości. Analizowanie zakończonego meczu, przypominanie sobie dobrych zagrań daje nam poczucie, że coś potrafimy i daje chęć do dalszej pracy. Wychwytywanie nieudanych zagrań powinniśmy w naszej głowie przestawić na sytuację, w której potrafiliśmy sobie poradzić tak, aby wszystko zakończyło się pozytywnie. Da nam to niezbędne doświadczenie i gdy w kolejnym meczu taka sytuacja powtórzy się, pamiętając to, co zrobiliśmy źle postaramy się wykonać boiskowe zadanie tak jak wymyśliliśmy to sobie w naszej głowie, wtedy unikniemy powtarzania tych samych błędów.

Na koniec pozostaje nam odpoczynek, gdyż należy pamiętać, że skuteczne regenerowanie sił po wysiłku fizycznym jest także treningiem. Należy pamiętać o wypoczynku, który jest niezbędnym elementem naszego dla organizmu. Wykonywanie zbyt wielu ćwiczeń fizycznych przykładowo po treningu, mimo że czujemy się jeszcze na siłach może w końcu doprowadzić do przetrenowania i nasze zdolności do wykonywania ćwiczeń ulegną pogorszeniu. Nie chodzi tutaj o to, że nie można po treningu jeszcze zostać jakiś czas i doskonalić swoich umiejętności. Nie można jednak zbyt długo zostawać i zbyt często stosować takich zachowań, ponieważ nie skończy się to dla nas zbyt dobrze. Wiadomo, że chcemy podnosić swoje umiejętności i dodatkowy trening nam w tym niewątpliwie pomoże, ale wszystko trzeba robić z głową i umiarem. Dlatego zawsze trzeba znaleźć czas zarówno na dodatkowy trening, ale i na potrzebny odpoczynek.

Stosując dodatkowy trening indywidualny, podczas którego ćwiczymy naszą technikę piłkarską, ciało, umysł i dbanie o odpowiednią regenerację po wysiłku wykonamy kolejny ważny krok w kierunku przybliżającym nas do spełnienia naszych piłkarskich marzeń.

Nawyki żywieniowe młodego piłkarza

Trenowanie piłki nożnej na pewno wymaga od młodego zawodnika nabycia odpowiednich nawyków żywieniowych, które pozytywnie wpłyną na jego rozwój. Wiele produktów spożywanych przez młodych ludzi w dzisiejszych czasach wpływa niekorzystnie na ich zdrowie. Tym bardziej bardzo ważne jest, aby młody piłkarz odżywiał się prawidłowo, ponieważ jego organizm ze względu na podejmowany wysiłek fizyczny potrzebuje zdecydowanie więcej wartościowych produktów żywieniowych niż jego nietrenujący rówieśnicy. Najważniejsze w życiu młodego sportowca jest dostarczenie organizmowi przed i po wysiłku odpowiednich produktów żywieniowych oraz płynów, aby organizm w trakcie wysiłku miał, z czego czerpać energię, po wysiłku mógł się odbudować i był zawsze dobrze nawodniony. Jeśli sportowiec będzie odżywiał się nieprawidłowo nie będzie w stanie w dłuższej perspektywie czasu wykonać wysiłku fizycznego na najwyższym poziomie. Dlatego każdy młody zawodnik, jeżeli chce spełnić swoje marzenia i grać w przyszłości dobrze w piłkę, powinien również zwrócić uwagę na swoje nawyki żywieniowe.

Młody zawodnik musi dostarczyć swojemu organizmowi węglowodany i tłuszcze, które zaopatrują nas w energię, białka potrzebne do budowy mięśni oraz sole mineralne i witaminy, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Poprzez śniadanie, obiad, kolację i przekąski pomiędzy posiłkami te wszystkie wymienione elementy powinny trafić do organizmu piłkarza. Jednak nie wszystkie produkty żywnościowe są odpowiednie dla sportowca. Każdy młody piłkarz powinien ograniczyć do minimum spożywanie słodyczy czy fast foodów, a także picie kolorowych napojów gazowanych. Są one bardzo łatwo dostępne i nie trzeba napracować się przy ich przygotowaniu. Jednak nasz organizm za tę wygodę wcześniej czy później wystawi nam odpowiedni rachunek. Nieodpowiednie żywienie spowoduje brak możliwości wykonywania wysiłku fizycznego na najwyższym poziomie, będzie przyczyną wielu kontuzji i źle wpłynie w końcu na ogólny stan naszego zdrowia i samopoczucia.

Zacznijmy od śniadania będącego najważniejszym posiłkiem dającym energię na cały dzień. Mimo że z rana nie chce się przeważnie jeść i często jest ono pomijane w diecie młodego człowieka, należy zmusić się jednak do zjedzenia czegoś pożywnego dającego nam odpowiednią porcję energii przed porannym wyjściem do szkoły. Niedostarczenie pokarmu do organizmu spowoduje, że nasz mózg nie będzie skory do odpowiedniej pracy w szkole, a co za tym idzie może to się odbić na naszej nauce, a dalej znając już powiązania dobrego uczenia się z dobrym graniem w piłkę przyczyni się do obniżenia dyspozycji sportowej. Kolejnym ważnym posiłkiem jest drugie śniadanie, które jemy w szkole. Tutaj właśnie zaczyna się problem polegający na tym, że konsumujemy batoniki, chipsy, pączki czy drożdżówki i popijamy słodkim napojem gazowanym. Niestety taka dieta nie przyczyni się do naszego prawidłowego rozwoju. Należałoby się zaopatrzyć na ten posiłek w kanapki, jakieś owoce, a do picia mieć wodę lub sok owocowy (warzywny).

Przejdźmy teraz do obiadu, który powinien być spożywany na przykład w postaci ziemniaków, mięsa oraz surówki czy warzyw gotowanych. Dodatkowo nie zapominajmy też o zupach. Zastępowanie domowego obiadu hamburgerem czy kebabem to droga, z której powinniśmy jak najszybciej zawrócić. Od czasu do czasu można zjeść coś w stylu fast food, ale jak ktoś potrafi obyć się bez tego typu potraw to niech się tego trzyma.

Pozostaje nam kolacja, którą trzeba zjeść gdyż jesteśmy przeważnie po treningu i nasz organizm potrzebuje składniki odżywcze by zregenerować się po wysiłku fizycznym. Tutaj też zamiast jakiegoś hot doga czy pizzy należy zjeść coś, co pozwoli uzupełnić nam węglowodany, tłuszcze, białka oraz sole mineralne i witaminy. Jest to okres po treningu, więc też trzeba uzupełniać płyny.

Jeżeli między posiłkami stosujemy przekąski to najlepiej jak to będą owoce, warzywa, suszone owoce, a do picia woda lub soki warzywne (owocowe). Trzeba także pamiętać żeby posiłki spożywać o odpowiedniej porze przed planowanym wysiłkiem fizycznym. Przed treningiem czy meczem powinno się coś zjeść 2 – 3 godziny wcześniej. Zbyt późne zjedzenie posiłku przyczyni się do złego samopoczucia na treningu, organizm część energii przeznaczy do strawienia jedzenia w żołądku, co skutkuje często zawrotami głowy i uczuciem głodu, mimo że niedawno jedliśmy. W skrajnych przypadkach jedzenie będzie chciało wydostać się z powrotem na zewnątrz drogą, którą dostało się do żołądka. W dniu meczu należałoby też ograniczyć spożycie białka zwierzęcego, czyli mięsa. Po treningach i meczach warto też do 40 minut zjeść jakiś owoc czy kanapkę, gdyż w tym czasie organizm charakteryzuje się najlepszym przyswajaniem węglowodanów. Trzeba też w ciągu 1 – 2 godzin po wysiłku zjeść odpowiedni posiłek, na przykład po popołudniowym treningu kolację. Po każdym wysiłku fizycznym należy też uzupełnić płyny w odpowiedniej ilości. Sportowiec powinien mieć wyrobiony nawyk częstego spożywania napojów by nie odwodnić się, nawet, gdy nie ma w danym dniu treningu powinien spożywać napoje. Nadmiar uzupełnianych płynów wydalimy z organizmu w postaci moczu. Niedobór wody wpłynie natomiast negatywnie na nasze możliwości wysiłkowe. Jeżeli czujemy pragnienie to znaczy, że już mamy niedobór wody w organizmie. Dodatkowo poprzez analizę moczu możemy łatwo określić nasz stan nawodnienia. Im kolor moczu jest jaśniejszy tym lepiej organizm jest nawodniony, im jest ciemniejszy tym jest bardziej odwodniony i trzeba uzupełnić płyny.

Stosowanie się do powyższego opisu oraz prawidłowe odżywianie się, czyli jedzenie odpowiednich posiłków o konkretnej porze dnia, pozwoli nam na zaopatrzenie naszego organizmu w niezbędne do jego funkcjonowania składniki odżywcze. Słodycze i inne wymienione tutaj produkty, które nie są polecane sportowcom nie są zabronione, ale należy ograniczyć ich spożycie do minimum. Jest to kolejny aspekt z wielu, na który musimy zwrócić uwagę, jeśli chcemy by nasza praca na treningach przyniosła odpowiednie owoce. Każdy organizm jest też inny i każdy powinien sam w miarę upływu czasu przekonać się, jakie produkty wpływają na niego pozytywnie. Diety są też różne i w późniejszym okresie nie każdy sportowiec będzie stosowała taką samą. Zależy to zarówno od naszego zdrowia jak i specjalisty, który tą dietę układa dla danego piłkarza. Jako młodzi zawodnicy nie możemy patrzeć na jedzenie jedynie pod względem sportu, ale także musimy brać pod uwagę kwestię naszego dorastania jak i rozwoju organizmu. Czy jeść mięso smażone, czy gotowane z ziemniakami, ryżem lub tylko samymi warzywami to już wszystko też zależy od dietetyka i przeprowadzonych badań. Poniżej przedstawiam przykładową dietę dostosowaną do mojego organizmu i ułożoną przez dietetyka.

Napoje należy spożywać codziennie i regularnie. Nie ma, aż takiego znaczenia czy jedzenie jest smażone czy gotowane, zaleca się jednak więcej gotowanego. Takie spożywanie jedzenia wymaga częstego dojadania, dlatego pomiędzy posił­kami pod ręką powinny być owoce, warzywa i inne zalecane produkty. Z diety wyeliminowano całkowicie fast food i kolorowe napoje gazowane oraz zredukowano do minimum słodycze.

Umiejętność panowania nad piłką

Umiejętność panowania nad piłką jest bardzo ważnym elementem w szkoleniu młodego piłkarza. Wiadomo, że szybkość, siła, wytrzymałość i inne aspekty też są ważne we współczesnej piłce nożnej, jednak na ich rozwijanie przyjdzie jeszcze czas. Początkowo jednak młody futbolista powinien opa­nować między innymi przyjęcie piłki, podanie, prowadzenie, czyli zdobyć umiejętności panowania nad piłką, bo to ona jest głównym przedmiotem zainteresowania zawodnika na boisku i powinna jak to się potocznie mówi „słuchać piłkarza”. Jednak spotyka się jeszcze zaniedbania pod tym względem i nadal najważniejsze w młodzieżowej piłce nożnej jest wygrywanie meczów. Często trenerzy pod presją pre­zesów czy rodziców, którzy finansują funkcjonowanie klubu lub drużyny dążą do odnoszenia sukcesów w piłce młodzieżowej. Wtedy pożądani są w zespole zawodnicy o lepszych warunkach fizycznych, którzy zagwarantują odniesienie wygranej. Na treningach doskonali się siłę fizyczną, szybkość, wytrzymałość natomiast umiejętności techniczne są spychane na drugi plan. Piłkarze, którzy są w tym okresie swo­jego życia słabsi fizycznie cierpią najbardziej, gdyż na treningu zamiast doskonalić umiejętność przy­jęcia piłki i prawidłowego podania przede wszystkim biegają i pracują nad elementami mniej waż­nymi na tym etapie szkolenia. Taki piłkarz ma także mniej szans na grę, gdyż nie zagwarantuje zwycięstwa, a z tym wiąże się szybkie zniechęcenie do uczęszczania na treningi, a co za tym idzie za­hamowanie rozwoju. Zawodnicy lepsi fizycznie owszem wyróżniają się podczas gry szybkością, łatwo­ścią przepchnięcia przeciwnika, ale są pozbawiani nabywania podstawowych umiejętności piłkarskich i w przyszłości będą tylko biegaczami kopiącymi piłkę na boisku. Dlatego też kandydaci na piłkarzy powinni uczyć się od najmłodszych lat panowania nad piłką, by w przyszłości, gdy dołączą do tej waż­nej umiejętności szybkość, siłę i wytrzymałość mogli stać się bardzo dobrymi piłkarzami. Dobry wynik w tym okresie powinien być celem młodzieży rozgrywającej mecz, by kształtowała w sobie chęć dążenia do zwycięstwa, celem trenera powinno być wyszkolenie piłkarzy o najwyższych umiejętnościach. Młodzi adepci futbolu, jeżeli chcą stać się lepszymi piłkarzami powinni również sami dla siebie w wolnej chwili doskonalić swoje umiejętności przed domem, na podwórku czy boisku. W dzisiejszych czasach wiele ćwiczeń można podpatrzeć w Internecie na filmikach video, które są ogólnie dostępne. Należy pamiętać, że nikt o nas i o nasze wyszkolenie nie zadba tak dobrze jak my sami i jeżeli chcemy coś w piłce osiągnąć to musimy sami o siebie dbać i oprócz treningów w klubie od czasu do czasu dodatkowo nauczyć się czegoś samemu.

Sprzęt potrzebny do gry w piłkę nożną

Gra w piłkę nożną wymaga od uczestnika treningu odpowiedniego sprzętu, który pozwoli w komfor­towy sposób cieszyć się przyjemnością uprawiania tej dyscypliny sportu. Sprzęt powinniśmy dobrać w zależności od tego gdzie i w jakich warunkach trening jest przeprowadzany. Inaczej będziemy ubrani, gdy na dworze świeci słońce i jest ciepło, inaczej podczas deszczu czy spadku temperatury. Trzeba też wziąć pod uwagę, na jakiej nawierzchni przyjdzie nam trenować. Może to być boisko z trawą natu­ralną, sztuczną, boisko bez trawy tak zwane „klepisko”, boisko asfaltowe lub hala sportowa. Jak już dobierzemy ubiór oraz obuwie musimy zaopatrzyć się w piłkę. Przeważnie piłki są zapewnione na treningi przez klub, ale każdy początkujący piłkarz powinien mieć swoją prywatną piłkę gdyby chciał sobie sam potrenować.  Rozpocznijmy od dobrania ubioru pod względem pogody.

Gdy na zewnątrz jest ciepło kwestia ubioru nie sprawia zbytniego problemu. Wystarczy założyć ko­szulkę z krótkim rękawem, krótkie spodenki oraz getry lub skarpetki. Strój na taką pogodę powinien być przewiewny by nie doprowadzić do przegrzania organizmu podczas wykonywania ćwiczeń.

W przypadku spadku temperatury powietrza i ochłodzenia warto zaopatrzyć się dodatkowo w bluzę dresową i ewentualnie spodnie dresowe, jeżeli jest już naprawdę chłodno. Podczas takiej pogody orga­nizm szybko może się wychłodzić. Dres zapewni nam spowolnienie procesu utraty temperatury ciała i mięśni. Jest to bardzo ważne, gdyż nierozgrzane mięśnie mogą szybko ulec uszkodzeniu i doprowadzić do kontuzji, co wyeliminuje nas na pewien okres czasu z udziału w treningach. Często też w czasie treningów zdarzają się odstępy pomiędzy wykonywanymi ćwiczeniami i w oczekiwaniu na swoją kolej może nam być po prostu zimno, gdy nie będziemy odpowiednio ubrani.

Zdarza się też, że podczas treningu pada deszcz. Latem nie sprawia to zbyt wielu problemów, gdyż jest ciepło i opady deszczu dają nawet ulgę podczas treningu, a koszulka i spodenki , jako nasz ubiór w zupełności wystarczą. Gorzej jest, gdy temperatura zaczyna spadać i pojawiają się opady. Czujemy się wtedy niekomfortowo, jest nam zimno z powodu wody i trening w takich warunkach zaczyna być nieprzyjemny. Wtedy oprócz bluzy lub całego dresu warto też zaopatrzyć się w bluzę ortalionową, która nie chłonie tak mocno wody jak bluza dresowa. Ortalion chroni też dobrze przed wiatrem. Nie będziemy dzięki niemu zupełnie susi, ale na pewno poprawi on nam komfort pracy na treningu. Gdy opady deszczu przerodzą się w ulewę lepiej przerwać trening lub w ogóle go nie rozpoczynać.

Podczas treningów jesienno-zimowych dres powinien być podstawowym ubiorem trenującego piłkarza. Na zewnątrz jest już zimno, szybko dochodzi do utraty ciepła i musimy być odpowiednio przed tym zabezpieczeni. Na bluzę od dresu można założyć ortalion. Koszulka najlepiej jakby była z długim rękawem, dobrym pomysłem jest ubranie golfu, gdy temperatura jest ujemna. Jeżeli spodnie dresowe nie są zbyt ciepłe warto pomyśleć o kalesonach. Czapka i rękawiczki są również bardzo ważne. Na­leży pamiętać, że najwięcej ciepła ucieka przez głowę. Odpowiedni ubiór w tym okresie powinien nas ochronić przed zimnem oraz przed zachorowaniem. Nie powinniśmy się krępować założyć czapkę czy kalesony ze względu na reakcję kolegów. Należy pamiętać, że to wszystko jest dla naszego zdrowia, a jeśli się rozchorujemy przez tydzień lub dłużej przestaniemy uczestniczyć w treningach. Jak komuś zależy na regularnym udziale w treningu nie powinien mieć problemu z ubiorem nawet krępujących dla siebie ubiorów, ponieważ robi to dla własnego dobra.

Trenując na hali powinniśmy się ubrać podobnie jak w ciepłe dni, czyli koszulka, spodenki getry lub skarpetki. Jeżeli na hali jest jednak chłodno bluza od dresu lub dres nie będzie złym pomysłem, należy jednak pamiętać, że często na hali odczuwamy początkowo chłód, a po rozgrzewce jest już przyjemnie i gdy założymy tylko dres może być nam za gorąco, więc warto mieć pod dresem koszulkę i spodenki.

Przejdźmy teraz do dobrania odpowiedniego obuwia w zależności od nawierzchni, na której przyjdzie nam trenować.

Jeżeli trenujemy na boisku pokrytym trawą naturalną w ciepłe dni najlepsze są buty piłkarskie tak zwane „lanki”. Gdy boisko jest pokryte wysoką i miękką trawą można założyć buty z wkręcanymi korkami, lecz w takim obuwiu nie powinno się trenować zbyt często i należy pamiętać, że można ich używać od kategorii wiekowej obejmującej juniora młodszego. „Wkręty” najlepiej spełniają swoją rolę, gdy nawierzchnia jest mokra i grząska po opadach lub w trakcie opadów deszczu.

Na boisku pokrytym sztuczną trawą trenować możemy w „lankach”, butach śnieżno-błotnych, ewen­tualnie butach halowych. Te ostatnie jednak mogą powodować poślizg na takiej nawierzchni i gra nie będzie dla nas przyjemna. Na niektórych boiskach ze sztuczną trawą można grać także we „wkrętach”, ale trawa musi być tam wysoka, a nawierzchnia powinna cechować się odpowiednią miękkością. Jed­nak na wielu takich boiskach gra w butach z wkręcanymi korkami jest zabroniona, gdyż niszczą one boisko.

Gdy trenujemy na boisku niepokrytym trawą, czyli już wspominanym „klepisku” znowu najlepsze będą „lanki”. Można też użyć butów śnieżno-błotnych z drobnymi korkami.

Buty halowe jak sam nazwa wskazuje są przeznaczone do gry na hali. W zależności, jaką nawierzch­nią będzie pokryta hala, drewno lub gumolit buty mogą się różnie zachowywać. Jedne będą się dobrze trzymać na powierzchni drewnianej, a ślizgać na gumolicie. Inne natomiast odwrotnie, na drewnie będziemy się w takich butach ślizgać, a na gumolicie poślizgu nie będzie. Ogólnie nie ma reguły i wszystko zależy od rodzaju nawierzchni na konkretnej hali oraz podeszwy naszego buta, który na jed­nym parkiecie będzie się ślizgał, a na innym nie. Na halę nie wchodzimy w butach z czarną podeszwą by nie rysować nawierzchni, a także w „lankach”, „wkrętach” i butach śnieżno-błotnych.

Ostatnim brakującym elementem i chyba najważniejszym jest piłka, którą będziemy grać. Piłka po­winna być dobrana odpowiednio do nawierzchni, na której będziemy trenować. Na trawę naturalną, sztuczną czy boisko bez trawy wystarczy normalna piłka nożna. Powinna być odporna na nasiąkanie wodą, gdyby przyszło nam grać w warunkach deszczowych, by nie stawała się coraz cięższa podczas gry. Rozmiar piłki trzeba dobrać w zależności od wieku trenującego młodego piłkarza. Do kategorii wiekowej młodzików wymagana jest piłka o rozmiarze nr 4. Od kategorii trampkarza młodszego me­cze rozgrywane są już piłką nr 5. Do gry na hali stosuje się specjalną piłkę halową, która jest mniejsza i cięższa od zwykłej piłki, co ułatwia panowanie nad nią na twardej nawierzchni hali. Gra zwykłą piłką na hali jest mniej przyjemna, piłka mocniej odbija się od podłoża i trudniej ją opano­wać. Są jeszcze bardziej odporne piłki gumowe przeznaczone do gry na asfalcie.

Jeżeli ktoś chce zostać bramkarzem dodatkowo powinien zaopatrzyć się w rękawice bramkarskie, które ułatwią chwyt piłki i zamortyzują siłę strzału podczas obrony. Bronienie uderzeń na gołe dłonie nie jest zbyt przyjemnym doświadczeniem. 

Nie należy też zapominać o ochraniaczach, które ochronią nasze piszczele przed nadmiernymi urazami podczas kopnięcia w nogę przez przeciwnika, a zdarza się to w tej dyscyplinie dosyć często. Nie uchro­nią one przed bólem, ale zmniejszą ryzyko siniaków, krwiaków i obtarć.

Gdy mamy już odpowiednio skompletowany sprzęt pozostaje nam go przetestować na najbliższym boisku. Powodzenia.

Organizacja dnia młodego piłkarza

Młody sportowiec podejmując decyzję o rozpoczęciu treningów piłkarskich dodaje do swojego codzien­nego planu dnia kolejne zajęcie, które obok szkoły, pomocy w domu czy realizacji swojego dodatkowego hobby zajmuje mu pewną porcję czasu, którą musi wygospodarować, aby pogodzić wszystkie zadania podczas swoich codziennych obowiązków. Mnogość zajęć, które spadają na młodego piłkarza niewąt­pliwie może stwarzać problemy ze znalezieniem wystarczającej ilości czasu potrzebnego do załatwie­nia wszystkich spraw, jakie przynosi mu każdy dzień. Gra w klubie sportowym i marzenia o osiągnięciu sukcesu wymagają od sportowca wielu wyrzeczeń i niejednokrotnie przyczyniają się też do zaniedbania pozostałych ważnych aspektów w codziennym życiu młodzieży uprawiającej piłkę nożną. Na pewno pogodzenie sportu, nauki oraz innych obowiązków nie jest zadaniem łatwym i stawia przed młodym człowiekiem wiele przeszkód, ale nie są one niemożliwe do pokonania. Jeżeli mamy trudności z ogar­nięciem wszystkiego, co mamy zrobić, nie starcza nam czasu na wykonanie ważnych zadań, warto usiąść, pomyśleć i stworzyć sobie pewien plan na każdy dzień by zorganizować swój czas w sposób dający nam swobodę działania i świadomość, że nad wszystkim panujemy i każde zadanie zdążymy wykonać w od­powiedni sposób o odpowiedniej porze.

Spędzanie naszego czasu podczas dnia możemy podzielić na kilka części:

* Pierwsza to czas spędzany w domu.

* Druga to czas spędzany w szkole.

* Trzecia to czas spędzony w klubie sportowym.

* Czwarta to pozostały czas wolny spędzany wedle naszego uznania.

Część pierwsza (czas spędzany w domu).

Tutaj rzecz tyczy się odpowiedniej organizacji czasu zaczynając od pobudki, a na położeniu się spać kończąc. Bardzo ważną sprawą jest odpowiednia długość snu, podczas którego organizm odpoczywa i gromadzi energię na trudy dnia następnego. Dlatego powinniśmy kłaść się do łóżka o takiej porze, która da nam minimum 8 godzin snu przed poranną pobudką. Pobudka powinna nastąpić o takiej godzinie, aby zdążyć z poranną toaletą, spokojnym zjedzeniem śniadania, które jest bardzo ważnym posiłkiem, przygotowaniem kanapek do szkoły i odpowiednim wyjściem na lekcje by o przyzwoitej porze stawić się w szkole, około 15 minut przed pierwszą lekcją. Po przebudzeniu warto chwilę, po­myśleć jakie zadania mam dzisiaj do zrealizowania. Można też praktykować poranną gimnastykę w postaci kilku przysiadów, pompek i ćwiczeń na mięśnie brzucha, co przyczyni się do naszego rozbudze­nia oraz podnoszenia naszej sprawności. Po powrocie ze szkoły jemy obiad, odrabiamy lekcje, poma­gamy rodzicom, pakujemy sprzęt potrzebny do treningu, a jeśli mamy czas wolny możemy go wykorzy­stać we własny sposób. Czasem zdarza się, że po powrocie ze szkoły musimy od razu wyjść na trening. W takich sytuacjach, jeśli wiemy, iż mamy napięty plan dnia, potrzebny do treningu sprzęt przygo­tujmy sobie dzień wcześniej by mieć pewność, że w pośpiechu niczego nie zapomnimy spakować, a nie­zbędny posiłek jemy wcześniej w szkole. Po treningu powinniśmy zjeść kolację lub obiadokolację w ciągu 2 godzin po odbytym treningu i jeżeli mamy odrobione wszystkie lekcje wykorzystujemy swój czas wolny. Jeśli zostało nam coś do nauki to ten czas przeznaczamy na pogłębianie naszej wiedzy. Dzień kończymy w domu kładąc się spać o odpowiedniej porze by pozwolić dostatecznie odpocząć organizmowi i nie mieć problemów z pobudką następnego dnia.

Cześć druga (czas spędzany w szkole).

Przychodząc do szkoły powinniśmy mieć jeszcze trochę czasu, aby sprawdzić czy wszystko, co potrzebu­jemy na dzisiejsze lekcje mamy przygotowane poprzez rozmowę z kolegami z klasy. Każdemu może się, bowiem zdarzyć, że zapomni coś zabrać z domu, więc jest jeszcze czas by przedzwonić do rodziców i zapytać czy mogą nam coś podrzucić. Zdarza się, że zapomnimy odrobić zadanie domowe i gdy przy­chodzimy za późno na lekcje brakuje nam czasu, żeby coś jeszcze w tej kwestii zrobić. Nie pochwalam tutaj odpisywania zadań od kolegów, tylko chodzi o w miarę szybką interwencję odrobienia, chociaż części zaległości samemu, by nie skończyć ze złą oceną, która może jak już wiadomo przeszkodzić nam w treningach. Podobnie może być w sytuacji, gdy jest szansa na kartkówkę lub odpytanie, a zapomnie­liśmy się nauczyć. Czasami nawet przeczytanie kilku zdań z zeszytu, czy książki w i tak beznadziej­nej sytuacji może uchronić nas przed otrzymaniem jedynki. Opisane sytuacje mają być tylko spora­dycznym nieprzygotowaniem do lekcji i radzeniem sobie w trudnej sytuacji, a nie regularnym wykorzy­stywaniem takich możliwości do ułatwiania sobie życia poprzez nie uczenie się. Takie zachowanie nie przyniesie nam w dłuższej perspektywie niczego dobrego zarówno w życiu jak i sporcie. Z takich zda­rzeń powinniśmy wyciągać wnioski, by nie powtarzały się w przyszłości. W szkole powinniśmy pa­miętać także o spożyciu drugiego śniadania oraz dodatkowych kanapek lub obiadu w stołówce o odpo­wiedniej porze przed treningiem, jeżeli czas spożycia posiłku w domu będzie krótszy niż 2 godziny. Po szkole w dni treningowe powinniśmy wrócić jak najszybciej do domu by przygotować się do treningu w odpowiedni sposób, a przez to należy rozumieć zjedzenie obiadu, jeśli jest na to odpowiedni czas, odro­bienie lekcji, spakowanie sprzętu, ewentualna pomoc rodzicom.

Cześć trzecia (czas spędzony w klubie sportowym).

Wychodząc z domu na trening powinniśmy to zrobić o takiej porze, aby w szatni stawić się minimum 15 minut przed rozpoczęciem zajęć piłkarskich. Musimy sami wiedzieć ile czasu potrzebujemy na prze­branie się i tak wszystko rozplanować pamiętając, że w drużynie nie jesteśmy sami i powinniśmy sza­nować czas innych. Po treningu należy zaopatrzyć nasz organizm w wodę, którą straciliśmy pocąc się podczas wysiłku. Dobrym nawykiem byłoby też zjedzenie owoców w postaci na przykład banana i/lub  jabłka w celu uzupełnienia węglowodanów. Po treningu wracamy do domu o takiej porze by móc zjeść w ciągu 2 godzin kolację.

Cześć czwarta (czas wolny).

Czas wolny to okres, jaki udało nam się wygospodarować w ciągu dnia i możemy go przeznaczyć, na co mamy ochotę. W dni bez treningu można go wykorzystać na aktywny wypoczynek, spotkania z kole­gami, rozsądne korzystanie z komputera czy też inne zajęcia, które nas interesują. Jako piłkarze możemy go przeznaczyć na odnowę naszego organizmu po treningach korzystając na przykład z basenu lub jeziora. Pamiętać tylko trzeba by korzystać z wody pod nadzorem dorosłych i nie przebywać w niej zbyt długo, ponieważ przebywając w wodzie wykorzystujemy sporo naszej energii, więc nie jest wska­zane korzystanie z basenu czy jeziora dzień przed meczem.

---------------------------------------------------------------------------------

Przedstawione powyżej części  poruszają temat możliwości rozplanowania naszego czasu podczas dnia i mają zachęcić młodego piłkarza by w niełatwej dla siebie roli sportowca potrafił tak zarządzać swoim dniem, by pracowało mu się łatwiej. Poniżej przedstawiono przykładowy plany na dzień trenin­gowy, dzień bez treningu oraz dzień z meczem ligowym. Napisanie własnego planu i trzymanie się jego wytycznych niewątpliwie ułatwi młodemu sportowcowi życie i pozwoli w sposób zdyscyplinowany reali­zować zarówno zadania w szkole, w piłce nożnej oraz podczas czasu wolnego. Początki wprowadzania takiego planu w życie nie są łatwe, ale możliwe do zrealizowania i są kolejnym krokiem naprzód, jeśli chcemy w naszej piłkarskiej przygodzie dążyć do osiągnięcia sukcesu.

Plan dnia z treningiem

06:45

pobudka, przemyślenia nad zadaniami dnia, gimnastyka

07:00

poranna toaleta

07:15

śniadanie, przygotowanie śniadania do szkoły

07:30

sprawdzenie przygotowania do szkoły

07:35

wyjście do szkoły

07:45

dotarcie do szkoły, sprawdzenie przygotowania do szkoły

08:00 – 14:00

czas pobytu w szkole, zjedzenie drugiego śniadania

14:30 – 15:00

powrót do domu i zjedzenie obiadu

15:00 – 16:30

czas na odrobienie lekcji, nauka, czas wolny, spakowanie na trening

16:30

wyjście na trening

16:45 – 19:00

czas spędzony w klubie, trening, czynności po treningu

19:15 – 20:00

powrót do domu, zjedzenie kolacji, odpoczynek

20:00 – 22:00

nauka, czas wolny, gimnastyka wieczorna, położenie się spać

22:00 – 06:45

czas snu

 

Plan dnia bez treningu

06:45

pobudka, przemyślenia nad zadaniami dnia, gimnastyka

07:00

poranna toaleta

07:15

śniadanie, przygotowanie śniadania do szkoły

07:30

sprawdzenie przygotowania do szkoły

07:35

wyjście do szkoły

07:45

dotarcie do szkoły, sprawdzenie przygotowania do szkoły

08:00 – 14:00

czas pobytu w szkole, zjedzenie drugiego śniadania

14:30 – 15:00

powrót do domu i zjedzenie obiadu

15:00 – 16:30

czas na odrobienie lekcji, nauka

16:30 – 18:00

czas wolny (spotkania, komputer, aktywny wypoczynek, hobby)

18:00 – 19:30

dalsza nauka, przygotowanie się do szkoły, spakowanie na trening

19:30 – 22:00

czas wolny, TV (mecz), nauka, komputer, pomoc rodzicom

22:00 – 06:45

po gimnastyce i wieczornej toalecie czas snu

 

Plan dnia (mecz ligowy)

07:45

pobudka, przemyślenia nad zadaniami dnia, gimnastyka

08:00

poranna toaleta

08:15

śniadanie, przygotowanie śniadania do szkoły

08:30 – 09:45

przygotowanie się do meczu, sprzęt, koncentracja

09:45

wyjście na zbiórkę przedmeczową

10:00

przybycie do szatni

10:00 – 11:00

odprawa przedmeczowa, przygotowanie do meczu, rozgrzewka

11:00 – 13:30

mecz, czynności pomeczowe

13:30 – 22:00

czas wolny, przeznaczenie wg uznania

22:00 – 06:45

po gimnastyce i wieczornej toalecie czas snu

 

Przykładowe plany dnia, w których mamy trening, nie mamy treningu oraz gramy mecz. Plany w za­leżności od wieku trenujących będą się zmieniać ze względu na ilość godzin spędzanych w szkole, czas rozpoczęcia treningu oraz pozostały czas wolny. Im starszy piłkarz tym więcej czasu spędza w szkole, trening odbywa się o późniejszych godzinach i pozostaje mniej czasu wolnego. Należy pamię­tać, żeby posiłek spożywać 2 - 3 godziny przed treningiem/meczem i tak układać plan, żeby te terminy były zachowane. Każdego dnia tygodnia plan może wyglądać inaczej w zależności od godzin rozpoczy­nania się poszczególnych zajęć w ciągu dnia. Plany mogą być bardziej szczegółowe i konkretnie okre­ślać, co, o jakiej porze dnia należy zrobić. Szczegółowy plan podporządkowany własnym wymaganiom warto zrobić, gdy tworzymy go po raz pierwszy. Stworzony plan należy powiesić w widocznym miejscu w pokoju, by mieć możliwość spojrzenia w każdej chwili, co mamy do zrealizowania. Z biegiem czasu wykonywanie zadań w planie stanie się dla nas nawykiem. Trzeba też eksperymentować ze swoim planem, dodawać nowe rozwiązania oraz usuwać takie, które nie sprawdziły się. Każdy z nas jest inny i często to, co u innych sprawdza się nam nie przynosi zamierzonych efektów. Gdy nauczymy się współ­pracować z naszym planem okaże się, że nagle mamy więcej wolnego czasu niż wcześniej, a wykony­wanie poszczególnych zadań przychodzi nam łatwiej. W zależności od odległości od szkoły, stadionu terminy realizacji poszczególnych zajęć również ulegną zmianie z powodu różnicy czasu potrzebnego do przybycia na miejsce.

Sportowy tryb życia

Często słyszymy o tym, że uprawiając sport trzeba odpowiednio się prowadzić by osiągnąć sukces. Wiele różnych czynników wpływa na prawidłowy rozwój sportowca, czyli też młodego piłkarza. Jed­nym z nich jest napewno sportowy tryb życia. Co jednak rozumieć pod tym pojęciem? Od razu na myśl przychodzi nam zdrowe odżywianie, niespożywanie alkoholu i zakaz palenia tytoniu. Jeżeli chodzi o alkohol i papierosy to każdemu młodemu człowiekowi, a w szczególności piłkarzowi, który chce odnieść w przyszłości sukces przez myśl nie powinno przejść sięganie po tego rodzaju używki. Jeśli ktoś uważa inaczej to już na starcie, jako sportowiec jest skreślony. Nie bez powodu tego typu produktów nie sprzedaje się młodzieży do 18 roku życia, a sportowiec nawet po osiągnięciu pełnoletniości musi wystrzegać się napojów wyskokowych, tytoniu i innych niezdrowych używek. Niekorzystny wpływ na organizm ludzki wódki i „fajek” jest ogólnie znany, jak ktoś chce więcej się dowiedzieć Internet na pewno przyjdzie z pomocą.

Sportowy tryb życia to na pewno prawidłowe odżywianie młodego sportowca. Jako młody człowiek musi jeść pełnowartościowe produkty żywnościowe by jego organizm rozwijał się prawidłowo i groma­dził potrzebną energię wykorzystywaną później podczas wysiłku fizycznego. Dlatego też młody pił­karz powinien ograniczyć spożywanie słodyczy, wszelkich kolorowych napojów gazowanych, fast foo­dów itp. Wszelkie przekąski między obowiązkowymi głównymi posiłkami zamiast dwóch batonów, paczki chipsów i litra coli powinny być zastąpione kanapką, jabłkiem czy innym owocem i popite wodą lub sokiem owocowym najlepiej o obniżonej zawartości cukru.

Będąc dalej przy odżywianiu należy zadbać o to by jeść o odpowiedniej porze. Śniadanie jest najważ­niejszym posiłkiem i należy je zjeść z rana nawet jak nie ma się na to ochoty. W szkole należy zjeść drugie śniadanie, a po powrocie do domu obiad najlepiej 2 – 3 godziny przed treningiem czy meczem by nie przeszkadzał nam w żołądku podczas wykonywania ćwiczeń lub w czasie gry. Po treningu jeszcze w szatni dobrze jest zjeść jabłko, banana czy inny owoc lub kanapkę oraz odpowiednio nawodnić swój organizm. Bardzo ważne jest też wyrobienie sobie nawyku picia w trakcie wysiłku fizycznego. Po powrocie z treningu trzeba w ciągu 1 – 2 godzin od zakończonego wysiłku zjeść kolację.

Zarysował nam się powyżej mały plan. Dlatego teraz opisana zostanie organizacja dnia młodego piłkarza, jako także istotnego aspektu sportowego trybu życia. Dzień zaczynamy od pobudki, która powinna nastąpić odpowiednio wcześnie, aby mieć czas na poranną toaletę, zjedzenie w spokoju śniadania oraz przygotowanie drugiego śniadania. W końcu pozostaje nam udanie się z uśmiechem na twarzy do uko­chanej szkoły tak by nie spóźnić się na lekcje.

Po powrocie do domu należałoby zjeść obiad, chwilę odpocząć i usiąść do odrobienia, chociaż części lek­cji przed treningiem, jeżeli odbywa się on w późniejszych godzinach. Wiemy, że nie chce się i jest mnó­stwo ciekawszych rzeczy do robienia, ale jak już wspomniano zaniedbanie szkoły zaniedbuje rów­nież nasz rozwój, jako piłkarza i decydując się na piłkę nożną każdy powinien zdawać sobie sprawę, że czeka go ciężkie zadanie, ale nie niemożliwe do wykonania.

Po treningu należałoby zjeść kolację, odpocząć po wysiłku, następnie zajrzeć jeszcze do podręczników, jeśli mamy jakieś zadania do szkoły i o odpowiedniej porze pójść spać. Od­powiednia pora to minimum 8 godzin snu, czyli jak mamy pobudkę o 7: 00 to trzeba położyć się naj­później o godzinie 23:00. Podczas snu odpoczywamy, a nasz organizm regeneruje się i gromadzi siły na kolejny wymagający dzień. Jeżeli nie będziemy wypoczęci mniej nauczymy się w szkole, będzie bra­kowało nam sił na treningu, będziemy coraz słabsi i z marzeń o sukcesie sportowym nic nie wyjdzie.

Znając już trochę spryt, co niektórych wpadną na genialny pomysł, że juto jest sobota, nie muszę iść do szkoły, mecz gram o 14: 00, pobudka o 11: 00 minus 8 godzin snu, więc idę spać o 3:00. Gratulacje pomysłu i powinniście zamienić chęć zostania piłkarzem na zawód stróża nocnego. Niestety, ale przed meczem potrzebujemy jeszcze więcej energii, musimy być wypoczęci, a posiłek trzeba zjeść o odpowied­niej porze. Jeżeli traktujemy ten sport poważnie, musimy poważnie podchodzić do sowich obowiązków przedmeczowych.

Kolejna sprawa to komputer, który jest w dzisiejszych czasach już nieodłącznym elementem wielu młodych osób. Jak najbardziej można wrócić po szkole do domu i zrelaksować się grając w gry lub przeglądając Internet. Nie można niestety przesadzać z ilością czasu spędzanego przy komputerze. Zbyt długie przesiadywanie przed ekranem, mimo, że nic nie robimy, bo tylko siedzimy i tak nas osła­bia. Stajemy się senni, na treningu nic nam się nie chce, często występują bóle głowy i przede wszyst­kim psuje się wzrok. Powrót po szkole do domu i siadanie do komputera, następnie trening, a po nim „komp” do trzeciej nad ranem niczego dobrego nam nie przyniesie. Opuścimy się na pewno w nauce oraz ograniczymy bardzo swoje możliwości, jako sportowiec. Komputer nie jest czymś złym i niedobrym. Pomaga bardzo w nauce, wiele nowych piłkarskich ćwiczeń można w tej chwili obejrzeć w Internecie i dowiedzieć się ciekawych informacji. Trzeba jednak korzystać z niego rozsądnie, bo jak wszystko w zbyt dużym nadmiarze szkodzi naszemu zdrowiu. Podobnie do komputera sprawa ma się z telewizją. Często po zakończonej sesji komputerowej przychodzi czas na TV. Nie jest to korzystne dla naszego samopoczucia i zdrowia, więc trzeba tą formę rozrywki także ograniczyć.

Sportowy tryb życia to też regularne w miarę możliwości uczęszczanie na treningi oraz ćwiczenia indywidualne. Warto czasami zamiast przesiadywania przed komputerem czy telewizorem wybrać się na boisko i doskonalić swoje umiejętności piłkarskie. Poprawimy własną technikę, a ruch pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Uprawianie innych dyscyplin sportowych w wolnym czasie również jest bar­dzo dobrym pomysłem.

Wszystko, co zostało zawarte w tekście powyżej dotyczy młodzieży poważnie podchodzącej do swojej gry w piłkę nożną i stawiającej sobie za cel osiągnięcie sukcesu w tej dyscyplinie sportu. Wiemy, że niektórych rozwiązań nie da się tak łatwo zastosować, ponieważ jesteśmy do niektórych naszych nawy­ków już mocno przyzwyczajeni. Jeżeli mamy jednak zamiar zostać piłkarzami i chcemy wprowadzić w życie powyższe ograniczenia, nie musimy zastosować wszystkich od razu. Najlepiej po kolei, stopniowo dokonywać zmian, aż dojdziemy po pewnym czasie do zrealizowania wszystkich założeń. Wprowadze­nie planu dnia i dostosowanie się do jego reguł nie jest prostym zadaniem, ale jak już nam się uda sami zdziwimy się, że to, co było dla nas czymś niemożliwym i ciężkim do wprowadzenia stało się naszym nawykiem. Nagle okaże się, że mamy nawet więcej wolnego czasu niż wcześniej, systematyczne uczenie się o odpowiedniej porze przyniesie nam korzyści w szkole, a dobre odżywianie wpłynie na nasz rozwój, jako piłkarz. Niczego nie osiągniemy od razu i na wszystko musimy zasłużyć sobie ciężką pracą i nie­stety wyrzeczeniami. Może nam się oczywiście z różnych przyczyn nie udać, ale w przyszłości nie bę­dziemy mogli sobie zarzucić, że nie próbowaliśmy. Trzeba wierzyć w to, co się robi i dążyć do spełnia­nia własnych marzeń.

Wykorzystanie komputera do celów treningowych

Komputer w dzisiejszych czasach jest maszyną, bez której wielu już nie potrafi się obejść. Służy do wyliczeń, pozyskiwania wiadomości, pisania artykułów, rozrywki w postaci gier i wielu jeszcze innych ciekawych zadań. Jednak zbyt długie przesiadywanie przed ekranem komputera nie jest dobre dla naszego zdrowia, to jednak dzięki temu urządzeniu możemy ua­trakcyjnić nasz trening na kilka sposobów.

Wykorzystać możemy komputer do analizy własnych postępów piłkarskich. Tworząc plik w odpo­wiednim programie, w którym będziemy wpisywać nasze osiągnięcia treningowe lub meczowe. Po upły­wie pewnego okresu da nam to obraz czy badany przez nas element ulega poprawie, jest na tym samym poziomie lub pogarsza się. Co możemy badać przy pomocy stworzonego pliku z danymi? Zacząć na pewno trzeba od wpisywania własnej obecności na treningach. Wpisujemy dzień treningu i zaznaczamy naszą obecność lub nieobecność na jednostce treningowej. Dalej to już możemy wpisywać po treningowe dane dotyczące przykładowo zdobytych bramek, zaliczonych asyst, oddanych celnych strzałów do bramki w czasie gry, skutecznych odbiorów piłki czy udanych interwencji bramkarskich. Najlepiej byłoby wy­brać sobie najwyżej dwa elementy, które będziemy analizować, gdyż przy większej ilości możemy łatwo się pogubić, a także w czasie treningu bardziej koncentrować się na liczeniu niż wykonywaniu ćwiczeń. Przeznaczyć powinniśmy na badanie kilka tygodni by następnie sprawdzić wyniki, które pokażą nam, w jakim kierunku zmierzamy. Przykładowo napastnik w czasie treningu strzeleckiego liczy sobie ilość strzałów i zdobyte w ten sposób bramki, obrońca liczy sobie skuteczne odbiory piłki w czasie gry lub wygrane pojedynki główkowe, pomocnik dośrodkowania w pole karne czy asysty, a bramkarz udane interwencje sam na sam, obronione strzały czy dokładne wznowienie piłki nogą bądź ręką. Takie za­chowania niewątpliwie przyczynią się do większej koncentracji nad badaną czynnością, gdyż znając wynik z ostatniego treningu będziemy chcieli na kolejnym osiągnąć lepszy rezultat, a chęć poprawy wpływa na nasz rozwój. Pole do popisu nad badanymi elementami jest szerokie, trzeba tylko na tre­ningu liczyć sobie w głowie i zapamiętać wszystko by móc zapisać późnej wynik na komputerze. Na końcu pozostaje nam wprowadzenie danych do odpowiednich programów, a te mogą nam policzyć sumy czy nawet wyrysować wykres badanego przez nas elementu. Podobnie sytuacja ma się podczas meczu gdzie możemy wpisywać nasz czas spędzony na boisku no i dalej w zależności od pozycji, na jakiej wy­stępujemy liczymy sobie założone przez nas elementy. Takie badania są dobrym sposobem na spraw­dzanie naszych postępów zarówno treningowych jak i meczowych. Pokażą również, nad jakim elemen­tem, powinniśmy popracować, gdzie ujawnia się u nas rozwój, a gdzie stoimy w miejscu. Często wydaje nam się, że w czymś jesteśmy dobrzy, a gdy przeprowadzimy analizę okaże się, że nie jest tak dobrze jak nam się wydaje. Wypisywanie osiągnięć meczowych pokaże nam jak prezentujemy się w warun­kach meczowych w stosunku do treningu oraz będzie ciekawą pamiątką w przyszłości, gdy będziemy wracać wspomnieniami do meczów w swojej młodzieżowej drużynie.

Kolejny sposób i zapewne najprzyjemniejszy to wykorzystanie komputera do gier o tematyce rzecz jasna piłkarskiej w tym przypadku. Mimo, że jest to bardzo fajna zabawa, to jednocześnie poprzez grę w piłkę na ekranie musimy myśleć podobnie jak na boisku i wiedzieć, któremu wirtualnemu koledze z drużyny podać piłkę. Rozwiązywanie różnych akcji w wirtualnym świecie piłki nożnej, z widokiem przeważnie z góry umożliwiającym nam bardzo dobry przegląd pola gry przyczynia się z pewnością do późniejszego rozwiązania poszczególnych akcji w realnym świecie futbolu. Wiadomo, że nic nie za­stąpi nauki poszczególnych elementów piłkarskich tak jak prawdziwa gra w piłkę na boisku, ale na pewno granie w gry piłkarskie i myślenie nad rozwiązaniem w nich akcji przyczyni się w jakiś sposób do myślenia na prawdziwej zielonej murawie. Nie można jednak brać sobie zbytnio do serca takiej sytuacji, że granie nam pomaga w rozwoju i teraz będę katował komputer kilka godzin bez przerwy. W taki sposób na pewno podniesiemy swoje umiejętności, ale tylko, jako gracz komputerowy. Mecz wirtualny powinien być tylko miłym przerywnikiem prawdziwego treningu.

Następna sprawa to komputer w połączeniu z Internetem. Sieć dzisiaj zawiera wiele filmików oraz ciekawych tekstów o tematyce piłkarskiej, które możemy wykorzystać dla własnego rozwoju. Fora internetowe umożliwiają młodym piłkarzom wymianę wielu doświadczeń związanych z różnymi aspek­tami piłkarstwa poczynając od ćwiczeń, a na doborze odpowiedniego sprzętu kończąc. Wiele można zobaczyć i nauczyć się, gdy mamy możliwość odtwarzania, zatrzymywania i cofania obrazów video w celu analizy ciekawej akcji lub zwodu.

Jak widać, możemy komputer wykorzystać również do celów treningowych, dzięki czemu będziemy mieli możliwość monitorowania własnego rozwoju, rozrywki poprzez gry piłkarskie oraz pogłębiania naszej wiedzy piłkarskiej poprzez artykuły i filmiki w Internecie. Jednak czas, jaki będziemy spędzać przed komputerem nie powinien być zbyt długi, gdyż nie wpływa to pozytywnie na nasz zdrowie.

Komputer i jego programy można wykorzystać do analizowania własnych osiągnięć badając konkretny element np. strzały do bramki. Zapisując w programie po każdym treningu swoje osiągnięcia w miarę upływu czasu będzie nam rysował się obraz naszych postępów. Zamiast daty treningu możemy wpisać datę meczu. Należy tylko pamiętać, że w meczu nie dążymy do polepszania sobie własnych statystyk tylko gramy dla dobra drużyny, dlatego trzeba strzelać, kiedy jest na to naprawdę dobra okazja, a nie z każ­dej pozycji, nie współpracując przy tym z kolegami z zespołu. Tylko wpisywanie prawdziwych wyni­ków da nam rzetelny obraz naszego poziomu i przyczyni się do naszego dalszego rozwoju.

Higiena osobista młodego piłkarza

Dbanie o higienę regularnie trenującego młodego zawodnika jest bardzo ważną sprawą w aktywnym życiu sportowca. Prawidłowe zachowania przed i po treningu mające w odpowiedni sposób zadbać o naszą higienę osobistą wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie oraz oddalą ryzyko wystąpienia różnych urazów, które mogą nam się przytrafić w przypadku zaniedbań w tej sferze naszego życia. Odpowied­nie zachowania w kierunku higieny pozwolą nam cieszyć się regularną grą w piłkę nożną bez koniecz­ności przerywania treningów, co jak wiemy przekłada się na spadek naszych umiejętności piłkarskich oraz pogorszenie własnego stanu zdrowia. Higiena dzieli się na kilka dziedzin, które ważne są dla młodego piłkarza w uprawianiu swojej ulubionej dyscypliny sportu.

Podstawowym zabiegiem, który powinien jak najszybciej przerodzić się w nawyk młodego piłkarza jest kąpiel po treningu lub meczu. Skorzystanie z prysznica po wysiłku fizycznym wpływa na czy­stość naszej skóry, włosów oraz paznokci, a także jest elementem odnowy biologicznej. Tylko zadbana skóra chroni nasz organizm przed różnego rodzaju drobnoustrojami chorobotwórczymi. Nieumyta skóra staje się idealnym siedliskiem dla rozwoju bakterii oraz grzybów wpływających negatywnie na nasz organizm, a także źle wpływa na nasz sen, który jest bardzo ważny dla młodego sportowca. Idąc pod prysznic powinniśmy korzystać z kąpieli w klapkach i pamiętać, że powinniśmy umyć całe nasze ciało, a nie tylko poszczególne jego elementy. Dlatego należy umyć dokładnie twarz, szyję, plecy, narządy płciowe, stopy, pięty, paznokcie, uszy, a nie koncentrować się tylko na rękach, nogach i brzu­chu. Skórą jest pokryte całe nasze ciało i każdy skrawek skóry powinien być po treningu umyty. Wpłynie to pozytywnie na nasze zdrowie i zapobiegnie wystąpieniu wielu nieprzyjemnych chorób, mię­dzy innymi grzybicy, na którą szczególnie narażone są osoby aktywne fizycznie. Bakterie oraz grzyby gromadzą się także na naszym sprzęcie sportowym i dlatego powinniśmy dbać o czystość naszego sprzętu, który bezpośrednio styka się z naszą skórą.

Higiena odnosi się, więc też do unikania pożyczania sobie nawzajem sprzętu sportowego. Dotyczy to przede wszystkim butów piłkarskich, ochraniaczy, klapek, użyczania ręcznika do wytarcia się po kąpieli jak również spożywania napojów z jednego bidonu przed, w trakcie i po treningu. Takie zachowania mają uchronić młodego sportowca przed ryzykiem zarażenia się różnymi chorobami mogącymi występować u kolegi z drużyny. Przykładem tutaj może być grzybica stóp, która może wystąpić po skorzystaniu z pożyczonych butów czy klapek. Często spożywanie wody z jednej butelki staje się przyczyną przeziębienia wielu zawodników w drużynie lub zarażenie się innymi nieprzyjemnymi chorobami. Musimy, więc wiedzieć, że powinniśmy unikać pożyczania elementów ubioru czy bidonów kolegom z zespołu dla naszego własnego dobra. Jeżeli zapomnimy bidonu z napojem na trening to powinniśmy mieć świadomość, że pijąc z butelki kolegi możemy go nieświadomie zarazić lub on może zarazić niechcący nas. Pamiętajmy, więc, iż korzystanie z nie swoich rzeczy treningowych jest niehigieniczne i może przyczynić się do pogorszenia naszego stanu zdrowia.

Bardzo ważnym elementem w tym temacie jest dbanie o czystość i zdrowie naszych zębów. Chore zęby w wielu przypadkach przyczyniają się do występowania wielu urazów związanych z mięśniami. Groma­dzące się w chorych zębach bakterie przedostają się do krwiobiegu i przyczyniają się do osłabienia na­szych mięśni, które podczas wykonywania różnych ćwiczeń fizycznych ulegają uszkodzeniu. Powinni­śmy, więc szczególnie dbać o nasze zęby myjąc je po każdym posiłku i regularnie odwiedzać dentystę, który skontroluje stan naszego uzębienia. Zaniedbanie tego aspektu przyczyni się do choroby zębów, a w kolejnym etapie przerodzi się w kontuzję, która wyeliminuje nas z piłkarskiego treningu.

Pamiętać też należy o tym, że jako piłkarze narzędziem naszej pracy są nogi, a głównie stopy. Dla­tego oprócz mycia stóp, by uchronić je przed wystąpieniem grzybicy trzeba też zadbać o element  tej części ciała, który jest często zaniedbywany, a mianowicie paznokcie. Oprócz usuwania zanieczyszcze­nia spod paznokci trzeba pilnować, by paznokcie były odpowiednio przycięte przed założeniem butów piłkarskich i rozpoczęciem kopania piłki. Zbyt długie paznokcie powodują uwieranie w bucie, przy­czyniają się do zmniejszenia przez to komfortu gry w piłkę, a w skrajnych przypadkach ulegają pęk­nięciu, złamaniu czy stłuczeniu, co nie jest przyjemne i przyczynia się do ograniczenia w korzystaniu z części ciała, jaką jest nasza stopa. Zdarza się, ze uszkodzony paznokieć lub paznokcie skutecznie wyeliminują nas z treningów lub meczów. Obcinając paznokcie musimy wiedzieć jednak jak to robić by nie zrobić sobie krzywdy. Jeśli jeszcze tego sami nie robiliśmy poprośmy o pomoc naszych rodziców.

Dbanie o higienę osobistą, a szczególnie o jej elementy przedstawione powyżej pozwolą młodemu pił­karzowi cieszyć się lepszym zdrowiem, które jest mu bardzo potrzebne podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych w trakcie treningów i meczów. Sportowiec powinien wiedzieć, że wiele prostych zachowań i zastosowań może uchronić go przed wyeliminowaniem z treningu na pewien okres czasu. Wiele chorób czy urazów bierze się z nawyków stosowanych wcześniej, uważanych za nieistotne dla naszego zdrowia, a tak naprawdę mogą one przyczyniać się do wielu poważnych zmian w naszym organizmie. Higiena powinna być, więc ważną sferą naszego życia i powinniśmy o nią dbać zarówno dla celów piłkarskich, ale także podczas dnia codziennego wolnego od treningu, ponieważ zdrowie powinno być dla każdego najważniejsze. 

Nauka i sport w życiu młodego piłkarza

Szkoła, po co w ogóle do niej chodzę. Nudne lekcje i tylko WF jest fajny, oczywiście tylko wtedy, gdy gramy w piłkę nożną. Mam być piłkarzem, a nie naukowcem i szkoła nie jest mi potrzebna. Po szkole powrót do domu, rzucamy torbę w kąt, zakładamy korki i biegniemy na boisko pograć. Wracamy do domu zmęczeni, jemy obiad i siadamy przy komputerze, bo nie chce się nam już odrabiać lekcji. Na drugi dzień jedynka za brak zadania domowego, kolejna „pała” za niewiedzę przy odpowiedzi  i znowu pani nauczycielka się na mnie uwzięła. Wracamy zdenerwowani do domu i biegniemy na boisko by od­reagować niepowodzenie w szkole. Często mniej więcej tak wyglądają przemyślenia i zachowania młodego zawodnika, gdy chodzi o edukację. Jako młodzi piłkarze i ogólnie młodzież nie lubimy chodzić do szkoły, uczyć się i tak już będzie zawsze. Mamy sto innych pomysłów, marzeń i głęboką wiarę w to, że uda nam się wspiąć na wyżyny piłkarstwa. Niestety nie możemy zaprzepaścić szkoły, było by to naszym największym błędem. Nikt nam nie zagwarantuje, że jednak tym piłkarzem zostaniemy. Owszem wielu znakomitych piłkarzy uczyło się źle lub nie pokończyło szkół, ale niewielki jest pro­cent wybitnych piłkarzy spośród tych wszystkich, którzy jako młody człowiek zaczynali treningi i wie­rzyli, że zostaną najlepszymi w tym fachu. Oczywiście, że trzeba w siebie wierzyć, ale trzeba też o swoją naukę zadbać dla własnego dobra. Pierwszym aspektem, który może nam przeszkodzić w speł­nieniu naszych piłkarskich marzeń są kontuzje. Piłka nożna to sport kontaktowy i o utratę zdrowia podczas meczów czy treningów nie jest trudno. W sytuacji, gdy odniesiemy kontuzję, która nie pozwoli już nam do końca życia uprawiać ukochanej dyscypliny sportu, a szkołę omijaliśmy szerokim łukiem znajdziemy się w niekorzystnym dla nas położeniu. Brak wykształcenia powoduje, że nie wiemy, co mamy ze sobą zrobić. Gdy mamy wyuczony zawód szukamy pracy w tym kierunku. Jeżeli zdaliśmy maturę możemy szukać pracy, zacząć szkołę policealną lub pójść na studia. Wiadomo, na naukę nigdy nie jest za późno, ale jeżeli zaprzepaścimy nasze podstawy i nie będziemy uczyć się w miarę przyzwoi­cie w szkole podstawowej i gimnazjum, to później będzie trudniej nam się uczyć wielu rzeczy od nowa i zajmie to nam więcej czasu na wszystko, a czas w naszym położeniu, w którym się znajdziemy będzie bardzo potrzebny. Trudniej też jest się zmusić do nauki, jeżeli jesteśmy coraz starsi. Jeżeli zadbamy o swoją wiedzę w młodym wieku, jako dorośli będzie nam na pewno łatwiej. Nawet, jeśli nasza młoda kariera przebiega prawidłowo, mamy talent i zadatki na dobrego piłkarza, lecz uczymy się źle to nasza pięknie rozwijająca się kariera może przyhamować. Należy pamiętać, że jest obowiązek ukoń­czenia szkoły podstawowej. Gdy nie uda nam się zdobyć promocji do następnej klasy, to ucieka nam jeden rok. Rok ważny dla tego, kto ma iść po szkole do lepszego klubu lub szkółki piłkarskiej. Nie­stety przez kolejne 12 miesięcy musi zostać w obecnym, często słabszym klubie gdzie niczego nowego się już może nie nauczyć. Słaba nauka osłabia w tym momencie także edukację piłkarską. Koledzy ró­wieśnicy uczą się w szkółce czy klubie nowych umiejętności. Młody piłkarz, który powtarza klasę ni­czego nowego nie nauczy się i będzie o rok opóźniony pod względem piłkarskim. A co będzie w sytuacji, gdy dwa razy powtórzymy klasę?

Kolejny aspekt to słaba nauka, a co za tym idzie rodzice, którzy nie pozwolą nam chodzić na treningi dopóki nie poprawimy ocen w szkole. W tym przypadku również uwsteczniamy się piłkarsko. Koledzy zaliczą kilkanaście jednostek treningowych i nauczą się nowych umiejętności. Młodzieniec, który za­walił naukę będzie siedział w domu i nadrabiał szkolne zaległości. Oczywistym jest, że nie ma możli­wości, aby wszyscy uczyli się dobrze i dostawali same piątki. Jedni nadają się do nauki i są w tym do­brzy, inni potrafią wyśmienicie grać w piłkę. Jednak skala ocen waha się w przedziale 1 – 6 i na minimum 2 każdy powinien umieć. Nie chodzi tutaj jednak o to, że uczę się na same dwóje, przechodzę dalej i mam spokój. To też niczego nam nie da. Raczej powinno być tak, że jeżeli mam 1 to, jako sportowiec pokazuję charakter i walczę o 2. Gdy osiągnąłem poziom 2 walczę o poziom 3 itd. Nie będzie na pewno łatwo, ale zdecydowaliśmy się na trenowanie i musimy je pogodzić z nauką, bo zanie­dbana nauka jak widać prowadzi do zaniedbania naszego piłkarskiego rozwoju.

Idąc dalej, gramy w piłkę, jest to nasza pasja. Powiedzmy, że udało nam się osiągnąć sukces, ale wiecznie grać nie będziemy. Nasza kariera z powodu wieku dobiega końca. Fajnie by było po zakoń­czeniu przygody piłkarskiej dalej obracać się w tym środowisku. Będziemy może chcieli zostać trene­rami, nauczycielami, masażystami, menadżerami piłkarskimi. Jeżeli zaniedbaliśmy edukację to od­nalezienie się w którymś z wymienionych zawodów bez odpowiedniej wiedzy będzie bardzo trudnym za­daniem. Oczywiście jak już wcześniej wspomniałem można wszystko nadrobić, ale im większe mieliśmy „tyły” w edukacji tym więcej czasu nam zajmie ponowna nauka lub w końcu nie będziemy już w stanie wszystkiego nadrobić, nie będzie się nam po prostu chciało. Zawsze są wyjątki od reguły, ale są to tylko wyjątki.

Ostatnia sytuacja jest taka, że niestety nam się nie udało. Byliśmy dobrze zapowiadającymi się pił­karzami, ale coś się stało, nie mieliśmy siły przebicia się wyżej. Wymarzona ekstraklasa, czy ligi zagraniczne pozostały tylko marzeniami. Pozostało nam już grać w niższych ligach. Kończymy przy­godę piłkarza i co dalej. Brak wykształcenia znowu ogranicza nasze możliwości jak to już było opi­sywane powyżej. W dzisiejszych czasach coraz mniej zwraca się uwagę na zasługi, a coraz bardziej wymagana jest nabyta wiedza. Warto, więc zadbać o swoje wykształcenie i myśleć przyszłościowo. Nie tylko piłka i jej kopanie da mi wszystko na zawołanie. Nauka niewątpliwie nie ułatwia nam rozwoju kariery, ale jest nierozerwalnie z nią związana.  Jeżeli jesteśmy starsi, mamy 18 – 19 lat to możemy zaryzykować postawienie już tylko na piłkę, ponieważ jakaś drogę przebyliśmy, mamy podstawy wiedzy i mamy, do czego wrócić gdyby nam nie powiodło się. Jednak podczas uczęszczania do szkoły podstawowej i gimnazjum trzeba zadbać o naukę, ponieważ uczymy się jak nazwa wskazuje rzeczy podstawowych, po nauczeniu, których możemy stawiać kolejne kroki w naszym życiu. Zaniedbując podstawową edukację w szkole, często też zaniedbujemy naszą podstawową edukację piłkarską, gdyż w najmłodszym okresie naszego życia idą one ze sobą nierozerwalnie w parze. Z piłkarza nie zrobimy naukowca, ale lepiej być mądrym sportowcem. Rozwój kariery to też w przyszłości odpowiednia dieta, umiejętność leczenia urazów i ich zapobiegania, wiedza na temat zachowania własnego organizmu i wiele innych aspektów, poprzez które możemy sami w odpowiedni sposób pokierować swoją karierą, jeżeli będziemy wiedzieć jak. Żeby wiedzieć jednak jak nie możemy odwracać się od nauki.

Młody piłkarz i dyscyplina

Jak już wspominano rozpoczęcie treningów piłkarskich wymaga od młodego sportowca pew­nych wyrzeczeń, ale także dostosowania się do pewnych panujących reguł. Każdy klub posiada swój własny regulamin, który musi być przestrzegany przez zawodników. Dodatkowe ustalenia są tworzone przez trenera, który przekazuje swoje wymagania, co do dyscypliny na treningach oraz meczach i każdy, kto chce trenować w danym klubie u konkretnego trenera musi tych założeń przestrzegać. Wszystkie takie reguły wewnętrzne są potrzebne by trenerom i zawodnikom pracowało się łatwiej i przyjemniej. Niektóre z nich mogą wydawać się głupie i niepotrzebne, ale przychodzimy do klubu tre­nować nie z przymusu, tylko z własnego wyboru i jeżeli chcemy w tym klubie grać to trzeba się dostoso­wać do panujących w nim reguł. Co klub to inne wymagania, co do dyscypliny zawodników.

Każdy sportowiec powinien charakteryzować się kulturą osobistą zarówno w klubie jak i poza nim. Dlatego dzień dobry, do widzenia, cześć, dziękuję, przepraszam, proszę to zwroty, które powinny być już w nawyku każdego młodego człowieka. Często jednak wiele młodych osób zapomina o takich pod­stawach wychowania i przychodząc na trening trudno mu się kulturalnie przywitać i zachować. Pika nożna to sport drużynowy i trzeba szanować zarówno kolegów jak i trenerów oraz inne osoby będące pracownikami klubu. Nawet jak wchodzimy pierwszy raz w życiu do siedziby klubu czy szatni należy powiedzieć dzień dobry lub cześć nawet takim ludziom, których jeszcze nie znamy. Gdy zachowamy się nieodpowiednio słowo przepraszam magicznie wpływa na otoczenie, podobnie jak proszę i dziękuję. Odpowiednie zachowania ułatwiają bardzo kontakty z innymi i dobrze o nas świadczą.

Kolejnym ważnym problemem, z jakim mamy do czynienia jest punktualność młodego sportowca. Tre­ner musi o tym poinformować, ale każdy też sam powinien wiedzieć, że jeśli trening jest o godzinie 18: 00 to jest to czas rozpoczęcia zajęć, a nie zbiórki na trening. Przeważnie wymagane jest przybycie 15 – 30 minut przed treningiem, by mieć czas na przebranie i punktualne wyjście na boisko. W druży­nach na wyższym poziomie stawianie się na treningach jest wymagane godzinę przed lub nawet wcze­śniej. Takie wcześniejsze przybycie na trening służy temu, by jak już pisałem mieć czas na przebra­nie się, trener może ten czas wykorzystać na omówienie tego, co na treningu będziemy robić, by już na boisku ustawienie do konkretnych ćwiczeń szło sprawniej. Często też mamy ograniczony czas korzysta­nia z boiska i gdy zamiast zacząć punktualnie i wykorzystać maksymalnie czas mamy 15 minut krót­szy trening i wtedy zamiast czerpać przyjemność z 30 minutowej gry, zostaje nam tylko 15 minut. Spóźniając się na trening omija nas również najważniejsza cześć treningu, czyli rozgrzewka. Gdy nie przyjdziemy na czas, będziemy nieodpowiednio rozgrzani i przy wykonywaniu ćwiczeń możemy łatwo ulec kontuzji. Punktualność jest również bardzo ważna przed meczami. Trener przed meczem potrze­buje trochę czasu by przedstawić koncepcję gry w danym meczu. Dlatego gdy ktoś spóźni się na zbiórkę przedmeczową czeka na niego cała drużyna, a trener ma ograniczony czas  na przekazanie wszystkich wiadomości zawodnikom. Koledzy spóźnialskiego mają natomiast mniej czasu by sobie te informacje przyswoić. Podobnie ma się sprawa z meczami wyjazdowymi tylko tutaj jeszcze dochodzi oczekiwanie całego zespołu na „punktualnego inaczej” w autobusie, co skutkuje często spóźnieniem na mecz. Je­żeli, jako młodzi zawodnicy nie nauczymy się punktualności to, jako dorośli napotkamy na wiele pro­blemów z tego względu. Przykładowo w drużynach seniorskich za spóźnienie się na trening czy mecze stosowane są już kary finansowe według ustaleń rady drużyny z trenerami i nie jest to przyjemna sprawa. Szanując czas innych ludzi będziemy też przez nich szanowani.

Następną sprawą jest informowanie trenera o nieobecności na treningu i meczu. W dzisiejszych cza­sach młodzież ma bardzo wiele możliwości, by uprzedzić trenera, że nie będzie jej na treningu, meczu lub spóźni się. Telefon, Internet czy przekazanie w szkole koledze by powiedział, iż nie będzie kogoś nie jest chyba trudnym zadaniem. Ważne jest to z tego względu, że trener przed treningiem opracowuje sobie konspekt i każda informacja o nieobecności pozwoli mu zmienić założenia treningowe stosownie do ilości piłkarzy, którzy pojawią się na treningu. W sytuacji, gdy na trening nie przyjdzie ani jeden bramkarz i nie poinformuje o tym, trener musi zrezygnować z treningu strzeleckiego lub gry z bramka­rzami. Zmiana założeń nie jest może zadaniem trudnym, ale wcześniejsza informacja ułatwia pracę i nie marnuje czasu treningowego na układanie nowych ćwiczeń. Pokazuje to też szacunek zawodników wobec trenera. Podobnie ma się sytuacja z meczem. Trener dzień wcześniej opracowuje sobie wyj­ściowy skład i należałoby dać znać dzień wcześniej lub nawet w dniu meczu o naszej nieobecności by nie czekać do ostatniej chwili na zmiany w wyjściowej jedenastce. Gdybyśmy sytuacje odwrócili i piłkarze stawili się na trening, a trener by nie przyszedł i o tym nie poinformował to każdy poczułby się, co najmniej dziwnie, a trener pokazałby brak szacunku dla swoich piłkarzy. Trening nie odbyłby się, a  zawodnicy byli by zawiedzeni. Mecz bez trenera też byłby dziwnym doświadczeniem, a gdyby nie znalazł się opiekun lub trener zastępczy nie doszłoby do rozegrania spotkania.

Podczas trwania treningu ważnym elementem jest również natychmiastowa reakcja na gwizdek tre­nera. Powinien on być informacją dla piłkarza, że ma zatrzymać się w miejscu i czekać na to, co tre­ner ma do przekazania lub zachować się w sposób ustalony wcześniej. Każde uderzenie piłki po gwizdku, rozmawianie i zajmowanie się innymi sprawami niż są w tej chwili wymagane dezorganizują trening. Przez nieodpowiednie zachowanie zawodników ucieka cenny czas treningu, trener musi powta­rzać lub pokazywać wszystko kilka razy, piłkarze, którzy słuchali trenera wykonują ćwiczenia niepo­prawnie, ponieważ kolega, który nie słuchał nie wie, co ma robić. Natomiast oddanie strzału do bramki po gwizdku, grozi utratą zdrowia innego kolegi, który słuchając trenera nie zdąży zrobić uniku przed nadlatującą piłką. Trzeba się nauczyć, że gwizdek to rzecz „święta” i po jego usłyszeniu należy za­chować się tak jak wymaga tego trener. Brak samodyscypliny w tej kwestii odbiera nam możliwość nauczenia się wielu nowych umiejętności podczas jednostki treningowej.

Gdy trener wyrazi zgodę, młodzi zawodnicy mogą wyjść wcześniej na boisko. Jednak często takie wyj­ście wiąże się z ustawieniem piłki na 16 metrze od bramki i oddawaniu strzałów, dodatkowo im mocniej tym lepiej. Każdy piłkarz powinien wiedzieć, że każde wyjście na boisko musi być poprzedzone roz­grzewką. Oddawanie strzałów do bramki bez odpowiedniego przygotowania kończy się często urazami mięśni, stawów czy więzadeł i eliminuje na s z udziału w treningach na pewien okres czasu. Wcze­śniejsze wyjście powinno służyć doskonaleniu umiejętności technicznych przez młodego piłkarza, czyli na przykład prowadzeniu piłki w lekkim biegu, żonglerki, podania piłki z partnerem, sprawdzanie swoich możliwości w przyjęciu piłki itp.

Szanowanie sprzętu klubowego powinno być następną ważną sprawą dla młodego piłkarza. Dotyczy to przede wszystkim piłek. Każdy, kto wychodzi na boisko z piłką, musi do szatni z piłką wrócić. Na piłce też nie siadamy i nie stajemy na niej gdyż z okrągłej prosto lecącej i odbijającej się piłki, stwo­rzymy krzywo latające i skaczące jajo. Zdarza się, że zawodnicy otrzymają sprzęt w postaci dresów, koszulek, toreb, getrów i innych przydatnych rzeczy. Są wtedy zobowiązani do szanowania takiego sprzętu i oddania wszystkiego, gdy klub o to poprosi. Należy pamiętać, że dres służy do trenowania w klubie, jego reprezentowania i ewentualnie ubierania na lekcje wychowania fizycznego, a nie do prze­kopywania ogródka, reperowania roweru czy malowania płotu. Od czasu do czasu warto też przeprać lub umyć nasz sprzęt sportowy. Podobnie rzecz się ma z innymi otrzymanymi rzeczami. Podczas me­czów wyjazdowych po zakończonym spotkaniu koszulki, spodenki i getry powinny się znaleźć w torbie na sprzęt w liczbie, w jakiej były przed meczem. Ostatnia osoba wychodząca z szatni powinna też sprawdzić, czy z szatni wszystko zostało zabrane, czyli piłki, bidony, torby, sprzęt sportowy i inne jeszcze klubowe lub prywatne rzeczy. Trzeba szanować to, co otrzymujemy, ponieważ często klubów nie stać na kupowanie, co roku nowych akcesoriów sportowych i sprzętu, a te, które używamy muszą nam wystarczyć nawet na kilka lat. Głupio by było też jechać na mecz, gdzie połowa drużyny wybiega w różnych kolorach spodenek,  getrów albo, co trzeci zawodnik ma klubowy dres. Nie zapominajmy też o tym by szanować własny sprzęt sportowy. Wtedy będziemy cieszyć się jego używaniem znacznie dłużej.

W przypadku, gdy nas coś boli, mamy zły dzień lub wiele innych spraw przeszkadza nam w prawidło­wym funkcjonowaniu warto przed treningiem lub meczem poinformować o tym trenera. Wszyscy je­steśmy ludźmi i nie zawsze możemy być na 100% przygotowani. Lepiej wtedy przekazać trenerowi taką wiadomość, by nie pogorszyć sobie kontuzji czy nie zaprzepaścić pracy całego zespołu. Trener przed meczem lub treningiem powinien też zapytać swoich zawodników, czy wszyscy dobrze się czują.

W dniu rozgrywania kolejki ligowej czy sparingu, po odprawie przedmeczowej na rozgrzewkę po­winna wyjść cała gotowa do gry drużyna. Nie dotyczy to bramkarzy, którzy z reguły wcześniej wycho­dzą na rozgrzewkę od zawodników z pola. Wspólne wyjście pokazuje, że drużyna jest całością, ci, co przebrali się szybciej poczekają na pozostałych, jednocześnie zmuszając tych wolniejszych do szybszego ubrania się lub w końcu nauczenia się wiązania butów na kokardkę. Takie zachowanie doprowadzi w końcu do tego, że wszyscy będą sprawnie wykonywać swoje zadania,  nikt nie będzie na boisku po­prawiał ubioru czy wręcz się ubierał, biegł w krzaczki za potrzebą i kazał czekać pozostałym kolegom na siebie na boisku. Wszystkie potrzeby powinniśmy załatwić w szatni, a na boisku powinniśmy być już tylko skupieni na przygotowaniu do meczu.

W trakcie meczu obowiązuje też jakaś dyscyplina. Na pewno taktyczna, ale bardziej chodzi tutaj o zachowanie się na boisku wobec sędziego i zawodników drużyny przeciwnej. Piłka nożna to gra kon­taktowa i zawsze będzie dochodziło do spięć z przeciwnikiem i niezadowolenia z decyzji sędziego. Ro­zumiem, że często nerwy są tak duże i nie można wytrzymać, ale gramy w piłkę i wszelkie pyskówki z sędziami i przeciwnikiem nic nam nie dadzą, a nawet pogorszą sprawę. Należy udowodnić swoją wyż­szość na boisku umiejętnościami, a nie gadaniem czy chęcią do bicia się. Nie mamy też być super kum­plem dla każdego na murawie. Jak sytuacja wymaga by grać twardo czy wykazać się cwaniactwem to tak trzeba grać, tylko twardo nie oznacza brutalnie. Swoim nieodpowiednim zachowaniem na boisku często pogarszamy swoją sytuację w klubie oraz w oczach trenera i po pewnym czasie możemy się z drużyną pożegnać, a poprzez zepsutą własną opinię znalezienie dobrego klubu okaże się dla nas trud­nym zadaniem.

Każdy klub oraz trener ustala własne zasady współpracy z zawodnikami i do tych reguł musi się do­stosować. Wymienione powyżej są najbardziej popularne i spotykane w każdym klubie, dlatego młody piłkarz powinien sobie je przyswoić by przy zmianie klubu mógł w miarę sprawnie w nim funkcjono­wać, a nowe niewymienione tutaj wymagania przyswoi sobie szybciej niż maiłby uczyć się wszystkich od nowa. Należy zrozumieć, że wszelkie stosowane reguły są po to by trenowało się łatwiej i by więcej się nauczyć nawet, gdy niektóre nam bardzo nie odpowiadają.

 

Kalendarium

13

11-2018

wtorek

14

11-2018

środa

15

11-2018

czwartek

16

11-2018

piątek

17

11-2018

sobota

18

11-2018

niedziela

19

11-2018

pon.

Reklama

KADRA TRENERSKA:

 

Trener: 
OBRĘBSKI Włodzimierz
tel. 600 814 613
e-mail:
w.obrebski@onet.pl
 

 

 

Numer konta

ZKS OLIMPIA ELBLĄG

ul. Moniuszki 29; 82-300 ELBLĄG

BGŻ 94 2030 0045 1110 0000 0189 4860

z dopiskiem: IMIĘ i NAZWISKO ZAWODNIKA, ROCZNIK, MIESIĄC SKŁADKI

 

Najnowsza galeria

PREZENTACJA GRUP MŁODZIEZOWYCH
Ładowanie...

Losowa galeria

POŁCZYN ZDRÓJ Camp 2014 - TRENING vol. 3
Ładowanie...

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 35, wczoraj: 72
ogółem: 657 327

statystyki szczegółowe